Podstawowe zalety ekologicznych kominków na bioetanol

Kominki stają się coraz bardziej popularnym akcesorium instalowanym w wielu domach nie tylko dlatego, że pozwalają stworzyć bardzo przytulną atmosferę, ale potrafią również efektywnie ogrzać dom. Jednak niektórzy nie zdają sobie sprawy, że niektóre rodzaje kominków mogą zanieczyszczać środowisko. Dlatego właśnie zostały zaprojektowane ekologiczne kominki na bioetanol.

Jest to niewątpliwie rozwiązanie przeznaczone do ekologicznego życia, ponieważ kominki na bioetanol działają na zasadzie całkowicie ekologicznego spalania, przez co uważane są za nową jakość w systemach ogrzewania domów.

Po pierwsze, należy podkreślić, że między klasycznym kominkiem a kominkiem na bioetanol jest duża różnica, wynikająca z tego, że w biokominkach występuje spalanie biologiczne, które nie odbywa się za pomocą drewna, ale za pomocą biologicznego alkoholu czyli bioetanolu.

Biokominek zasilany jest bioetanolem, nietoksycznym produktem, który jest pozyskiwany z fermentacji biomasy, pozostałości roślinnych pochodzących z buraków cukrowych, zbóż, cukinii i innych produktów organicznych. Podczas pracy kominek na bioetanol nie wytwarza iskier, popiołu, dymu i nie wydziela żadnych substancji toksycznych dla zdrowia. Z tego powodu nie ma potrzeby instalowania komina, a jego wpływ na środowisko jest wręcz minimalny, co powoduje, że sposób działania kominka na bioetanol jest idealny dla miłośników ekologii.

Istotną zaletą kominka na bioetanol są jego walory praktyczne

W rzeczywistości do zainstalowania takiego produktu nie są wymagane wyjątkowe umiejętności ani specjalne prace murarskie. Pomimo ich niższego potencjału grzewczego niż w przypadku kominków klasycznych kominki na bioetanol uważane są za doskonałe rozwiązanie do użytku domowego. Bezkonkurencyjnie sprawdzają się zwłaszcza w małych i łatwych do ogrzania domach. Kominek na bioetanol jest również bardzo przyjemny dla oka, dzięki czemu może stać się ważnym elementem stylizacyjnym i wyposażeniowym.

Na rynku dostępne są kominki na bioetanol w różnych rozmiarach i stylach, które dodatkowo można ozdobić dowolnym przedmiotem, np. roślinami. Według opinii projektantów wnętrz kominki na bioetanol są polecane do upiększania wszystkich typów domów.

Biokominki działają w bardzo prosty sposób, wystarczy wlać paliwo, w którego skład wchodzi alkohol bioetanolowy do specjalnego zbiornika. Następnie należy rozpalić kominek za pomocą zapalniczki lub zapałek.

Bioetanol spala się na palniku – przyrządzie, który najczęściej wykonany jest ze stali. Z płynu powstanie całkowicie nieszkodliwa para wodna z bardzo łagodną dawką dwutlenku węgla.

Kominek na bioetanol nie wymaga systemu odprowadzenia dymu, dlatego całe emitowane ciepło pozostanie w pomieszczeniu.

Paliwo nie ulatnia się, ponieważ zbiornik jest zamknięty. Ten ostatni ma często wielkość około 2 litrów, a jego autonomia wynosi do siedmiu godzin. Aby stworzyć wyobrażenie kominka, który działa jak klasyczny kominek na bioetanol dekoruje się czasami sztucznym drewnem.

Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków na bioetanol, które różnią się od siebie przede wszystkim wielkością i sposobem montażu, a mogą to być:

  • kominki na bioetanol do zabudowy, które wymagają najbardziej starannej i precyzyjnej instalacji, gdzie konieczne są prace murarskie. Przed zakupem należy dowiedzieć się, czy wokół nie ma nadmiaru rur lub przewodów. Instalacja nie jest w ogóle zalecana, jeśli w pobliżu znajdują się łatwo palne drzwi lub ściany,
  • biokominki ścienne, które są bardzo podobne do nowoczesnych telewizorów, dlatego w domu wyglądają jeszcze piękniej i przytulniej.
  • biokominki wolnostojące, które cechują się mobilnością i można je ustawić na środku pokoju lub gdziekolwiek chcemy.
  • kominki podwieszane na bioetanol wyglądają niemal jak obrazy. Są smukłe i estetyczne, ale nie wytwarzają dużo ciepła w porównaniu z innymi w tej samej kategorii.

Biokominki stołowe są bardzo praktyczne, ponieważ można je transportować po domu. Są niewielkich rozmiarów, ale często stanowią akcesorium o wysokich walorach estetycznych, które często jest traktowane jako oryginalny element aranżacji.

Kominek na bioetanol stanowi produkt, który nie generuje ani popiołu, ani dymu, co jest jego jedną z najważniejszych zalet. Kolejnym elementem, którego nie należy lekceważyć jest z pewnością design i estetyka, które bardzo często są głównymi czynnikami skłaniającymi nabywców do jego zakupu.

- Home Broker -

Warto przeczytać: