Yin i Yang w domu, czyli o feng shui słów kilka

Feng shui to dla jednych starożytna praktyka planowania przestrzeni zapewniająca życiową równowagę i harmonię domownikom, dla drugich – strata czasu. Mimo wielu negatywnych opinii, zasada feng shui jest bardzo często praktykowana przez architektów i dekoratorów wnętrz. A to za sprawą jej uniwersalności i umiłowania porządku, które przydaje się w organizacji domowej przestrzeni.

Główną zasadą feng shui jest równowaga dwóch przeciwnych lecz wzajemnie przyciągających się sił, czyli znanych nam powszechnie yin i yang. Tej równowagi poszukuje się w urządzaniu wnętrz. Równowaga jest zdecydowanie dobrym doradcą jeżeli chodzi o urządzanie wnętrz, pozwala na swobodne bytowanie i funkcjonalność, czyli w rozumieniu chińskim – swobodny przepływ energii. Jak więc urządzić dom zgodnie z zasadami feng shui. Oto kilka wskazówek.

Ład i porządek

Według zasad feng shui ład i porządek są warunkiem koniecznym do tego, aby przez dom przepływała pozytywna energia. Zarówno nieład jak i nadmiar bibelotów, starych ubrań i niepotrzebnych mebli zakłóca obieg informacji. Uporządkowana przestrzeń, zarówno ta na zewnątrz jak i ta wewnątrz (szafy, półki) są gwarantem dobrej energii.

Okna

Okna to oczy domu, przez które wpada do niego światło a więc i witalność, życie, energia. Okna nie mogą więc być brudne. Idealne okna według feng shui powinny mieć regularne kształty i możliwość otwierania (najlepiej na zewnątrz). Firanki nie są dobrym pomysłem ponieważ zasłaniają widok z okna i utrudniają przepływ energii.

Lustra

Lustra według chińskiej praktyki elektryzują wnętrze wnosząc do niego energię wody i zabezpieczają je przed niekorzystnym wpływem otoczenia. Jednak nie zawsze są mile widziane. Należy ich unikać naprzeciwko drzwi wejściowych i okien. Nie wolno także wieszać luster w sypialni, dlatego, że mogą one przyciągnąć podczas snu złą magiczną energię. Jeżeli więc mamy w sypialni lustro, zasłaniajmy je na noc.

Rośliny

Obecność roślin wzmacnia pozytywną energię w domu. Szczególnie dbają o to rośliny doniczkowe o grubych i bujnych liściach, które często kwitną. Usuwają także z powietrza truciznę i filtrują złą energię. Opiekując się nimi przekazujemy im naszą pozytywną energią a one w zamian oferują nam swoją. Dlatego też zasuszone i zaniedbane rośliny wpływają negatywnie na przepływ energii. Jeżeli ususzymy kwiaty otrzymane od ukochanego, to z pewnością i miłość uschnie.

Z pewnością zasada feng shui jest świadectwem magicznego postrzegania świata, jednak zawiera także parę praktycznych wskazówek, które mogą okazać się niezwykle pomocne w organizacji domowej przestrzeni. Dlatego warto podchodzić do feng shui z rozwagą i czerpać z niej jedynie to, co wydaje się nam potrzebne.

Więcej o zdrowiu na Zdrowszy.pl !

- Home Broker -

Warto przeczytać: