Właściwie dobrane łóżko jest idealnym środkiem nasennym

Sen ma kolosalne znaczenie w życiu człowieka. Napisano i powiedziano już o tym chyba niemal wszystko. Coraz więcej mówi się jednak ostatnimi czasy o higienie snu, czyli warunkach w jakich do snu się układamy. I tu właśnie pojawia się nieoceniona rola łóżka. W łóżku spędzamy aż 26 lat swojego życia, warto więc aby nasz sen przebiegał bez zakłóceń i odbywał się w komfortowych warunkach.

Łóżko jest centralnym punktem sypialni, jej sercem i głównym meblem bez którego nie mogłaby pełnić ona swoich funkcji. Dlatego też, to właśnie od wyboru tegoż mebla powinniśmy zacząć aranżację sypialni. Szerokość łóżka jest oczywiście uzależniona od wielkości pomieszczenia, ale przede wszystkim powinniśmy dopasować ją do własnych potrzeb. Jeżeli śpimy w pojedynkę nasze łóżko nie powinno być węższe niż 120 cm.

Jest to szerokość optymalna aby spokojnie móc przemieszczać się we śnie bez ryzyka upadku. Łóżka dwuosobowe dostępne są zazwyczaj w szerokościach od 160 do 200 cm. Zakupując łóżko otrzymujemy ramę i stelaż wraz ze wspornikami. Istnieje także możliwość dokupienia wzmocnionego stelaża wykonanego z litego drewna. Opcja ta jest szczególnie polecana osobom o wadze ponad sto kilogramów, lub tym z nas, którzy mają w domu dzieci. Do każdego wymiaru łóżka dopasowane są odpowiednie materace.

Właściwie dobrany materac do klucz do sukcesu

Przy wyborze materaca musimy zwrócić uwagę na następujące parametry. Po pierwsze należy określić, czy preferujemy materace twarde czy miękkie. Materace miękkie są szczególnie polecane osobom skarżącym się na bóle kręgosłupa i problemy z biodrami, twarde natomiast – tym z nas, którzy ważą maksymalnie do stu kilogramów. Istnieje jeszcze opcja pośrednia, czyli materace średnie – one są wybierane zdecydowanie najczęściej ze względu na swoją uniwersalność i dopasowanie do każdego typu sylwetki i wagi. W związku z oczekiwaniami różna jest także budowa materaców. Materace uniwersalne i twarde są zbudowane z usytuowanych w odrębnych kieszeniach sprężyn o siedmiu strefach twardości, które gwarantują idealne dopasowanie do ciała. Materace te obłożone są zazwyczaj pianką poliuretanową a utwardzone warstwą naturalnego kokosu.

Materace miękkie są natomiast wykonane z lateksu, którego główną zaletą jest wysoka elastyczność i odporność na wgniatanie.

Budowa kanalikowa zapewnia dodatkowo cyrkulację powietrza, która z kolei eliminuje możliwość rozwoju bakterii i grzybów. Materace lateksowe są więc polecane alergikom. Doskonale współpracują także ze stelażem łóżka oraz są niezwykle trwałe.

Łóżko wraz z materacem to oczywiście bardzo ważny element wpływający na jakość naszego snu. Ale nie jedyny. Równie ważne jest to, aby pomieszczenie przed snem było dokładnie przewietrzone i uporządkowane. Wystrzegajmy się także umieszczania w sypialni telewizora oraz używania telefonów komórkowych. Sypialnia to miejsce przeznaczone jedynie do snu, w którym wyciszamy się i odprężamy po męczącym dniu. Telewizor nie sprzyja tym czynnościom.

- Home Broker -

Warto przeczytać: