Co zmieniło się w kredytach hipotecznych w 2023r.?

W 2023 roku krajobraz kredytów hipotecznych w Polsce może wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie. Oto spojrzenie na to, czego można się spodziewać dla kredytów hipotecznych w Polsce w najbliższych latach.

Zawieszenie WIBOR

Kredyty hipoteczne były zwykle sprzedawane w Polsce z WIBOR-em (Warsaw Interbank Offered Rate). Była to stopa procentowa, według której banki udzielały sobie wzajemnie pożyczek. Mając kwotę kredytu i jego oprocentowanie, kredytobiorca mógł obliczyć, ile ostatecznie musi spłacić. Wartość tego wskaźnika systematycznie rosła, co skutkowało wyższymi ratami kredytów hipotecznych.

Na początku 2023 roku niektóre banki, jak np. ING Bank Śląski, zawiesiły sprzedaż kredytów hipotecznych z WIBOR-em i wyłączyły ze swoich ofert zmienne stopy procentowe.

Czy kredyty hipoteczne z WIRON są dostępne?

Obecnie nowe oferty oparte są na stałym oprocentowaniu kredytu, które jest okresowo aktualizowane. Spekuluje się, że wprowadzone zostanie oprocentowanie zmienne i oparte na indeksie WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight), który jest obliczany na podstawie warunków transakcji z przeszłości, a nie oczekiwań co do przyszłych transakcji. Kredytodawcy są jednak niechętni tej zmianie – część banków nie zamierza oferować takich produktów.

Banki spółdzielcze oferują stałe oprocentowanie

Banki spółdzielcze zapowiedziały zmianę oprocentowania, począwszy od 1 stycznia 2023 roku. Dostępne są już kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem na okres minimum pięciu lat, co ma na celu zagospodarowanie okresowych wzrostów płatności i zabezpieczenie przed zmianami opłat w początkowym okresie spłaty.

Dopłaty do kredytów hipotecznych

1 lipca 2023 roku polski rząd uruchomi program „Pierwsze mieszkanie”. Program ten był długo wyczekiwany przez wielu młodych Polaków, którzy marzyli o własnym lokum. Będzie on oferował dwa rozwiązania.

Konto mieszkaniowe to specjalny rachunek oszczędnościowy, który ma pomóc w gromadzeniu środków na zakup pierwszego mieszkania. Jeśli przez 11 lat będą na nim odnotowywane systematyczne dochody, budżet państwa zapewni gwarantowany dodatek mieszkaniowy.

Klienci w wieku do 45 lat mogą zaciągać kredyty hipoteczne w wysokości do 500-600 tys. zł i korzystać z dofinansowania spłaty przez pierwsze 10 lat.
Rozwiązania te mają pomóc ludziom w posiadaniu własnego mieszkania. Czy zaczną obowiązywać zgodnie z harmonogramem? Czas pokaże. Czy będą opłacalne? Życie pokaże.

- Home Broker -

Warto przeczytać: