Drewniana architektura ogrodowa, czyli sposób na urozmaicenie przestrzeni w ogrodzie

Przełom kwietnia i maja stoi na naszym blogu pod znakiem tematyki ogrodowej, ponieważ dzisiaj też zamierzamy coś na ten temat napisać. Ostatnio prezentowaliśmy Wam artykuł o betonowym drewnie ogrodowym i po krótkim namyśle doszliśmy do wniosku, że wypadałoby też napisać o drewnie naturalnym.

Być może powinniśmy zacząć właśnie od niego, ale przyznacie, że betonowa wersja to coś co pojawiło się stosunkowo niedawno, więc pokusa stworzenia czegoś na ten temat była nie do odparcia. Tak czy owak nadrabiamy zaległości i opisujemy zastosowanie drewna naturalnego w ogrodzie, a trzeba przyznać, że temat jest naprawdę interesujący – zresztą przekonajcie się sami.

Drewno ogrodowe – dlaczego warto?

Drewno to materiał znany człowiekowi chyba od zawsze i wykorzystywany w bardzo wielu zastosowaniach. Jest powszechnie dostępne, a charakteryzuje się znakomitymi właściwościami. Łatwe w obróbce, stosunkowo wytrzymałe, no i przede wszystkim prezentuje się naprawdę znakomicie. Jego naturalność i elegancka forma sprawiają, że świetnie harmonizuje się z otoczeniem. Drewno wkomponowuje się znakomicie w przestrzeń ogrodową, ponieważ łączy się dobrze zarówno z roślinnością, jak i różnymi materiałami wykorzystywanymi w ogrodzie, na przykład z kamieniem.

Elementy drewnianej architektury ogrodowej

W jaki sposób można wykorzystać drewno podczas aranżacji ogrodu? Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele, począwszy od wykładania nawierzchni ścieżek, tarasów (choć tu polecalibyśmy raczej drewno betonowe ze względu na jego bardzo dużą trwałość), a skończywszy na różnych konstrukcjach ogrodowych. Wydaje się nam, że to właśnie one są idealnym zastosowaniem dla drewna w ogrodzie, a można wykonać z niego naprawdę bardzo wiele różnych rzeczy, na przykład: altanypergoletrejażekratypłotkiogrodzenia, miejsca do zabawy (huśtawkipiaskownice).

Rodzaje drewna stosowanego w ogrodzie

Zanim przejdziemy do nieco bardziej szczegółowego opisu elementów drewnianej architektury ogrodowej, warto napisać krótko o tym z jakich rodzajów drewna się je wykonuje. Najpopularniejsze ze względu na dostępność oraz umiarkowaną cenę są dwa rodzaje: drewno sosnowe oraz drewno świerkowe. Prezentują się ono bardzo ciekawie, ale należy pamiętać, że jest to drewno o porowatej strukturze, więc łatwo nasiąka.

Żeby ochronić je przed deszczem oraz wpływem innych czynników atmosferycznych takich jak wiatr, promienie słoneczne, wahania temperatury trzeba je odpowiednio zaimpregnować. Na szczęście większość producentów poddaje swoje wyroby impregnacji, ale gdybyśmy trafili na produkt, który nie został temu procesowi poddany lub chcemy wykonać jakiś element sami, to koniecznie trzeba o tym pomyśleć. Bardzo dobrymi właściwościami charakteryzuje się drewno modrzewiowe i dębowe (twarde, wytrzymałe, odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych) jest jednak trudniej dostępne i oczywiście droższe.

Drewniana architektura ogrodowa – funkcje

Drewniane architektura ogrodowa i inne elementy wykonane z tego materiału na pewno urozmaicą każdy ogród. Co bardzo ważne, można je świetnie wkomponować w ogrody różnych typów, zarówno zaaranżowane w stylu tradycyjnym, jak i tym nieco bardziej nowoczesnym. Mogą one dzielić przestrzeń w ogrodzie, podtrzymywać rośliny, być miejscem do zabawy i odpoczynku, nie wspominając już o funkcji estetycznej.

Pergole i kraty

Główną rolą pergoli i krat jest podtrzymywanie roślin pnących, które można w ten sposób bardzo ładnie wyeksponować. Nie jest to jednak funkcja jedyna. Pergole i kraty pozwalają na podzielenie przestrzeni według własnej koncepcji aranżacyjnej, można za ich pomocą również zamaskować nieco mniej atrakcyjne miejsca w ogrodzie, których aż tak mocno nie chcielibyśmy eksponować. Na co należy zwracać uwagę planując postawienie tego typu konstrukcji, oczywiście poza wspomnianą wcześniej impregnacją (i wyglądem :))?

Wydaje się to nie być tak istotne w przypadku raczej niewielkich konstrukcji jak krata czy pergola, ale trzeba brać pod uwagę również obciążenie. Sam ciężar elementów konstrukcyjnych, masa roślin (szczególnie po obfitym deszczu lub przy zalegającym śniegu) plus silny wiatr sprawia, że istnieje ryzyko ich uszkodzenia. Warto wybierać więc takie konstrukcje, w których zastosowano solidne podpory o odpowiednio dobranym przekroju.

Altany ogrodowe

Altany ogrodowe są najczęściej wykonywane z impregnowanego drewna sosnowego. Obecnie na rynku jest bardzo wielu producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem tego typu konstrukcji, więc nie ma żadnego problemu z wybraniem czegoś odpowiedniego dla siebie, musi być to jednak przemyślana decyzja. Wiosną i latem w altanie spędza się dosyć dużo czasu, ważny jest więc nie tylko jej wygląd, ale także funkcjonalność.

Na przykład fantastycznie wyglądają altany ażurowe, ale chronią one nieco słabiej przed słońcem, deszczem i wiatrem. Trzeba przyznać, że nasz klimat jest nieco kapryśny, często zdarzają się np. deszczowe lata, więc korzystniejszym wyborem może się okazać wybór altany, która jest częściowo zabudowana – lepiej ona chroni przed działaniem czynników atmosferycznych.

Konstrukcje do zabawy dla dzieci

Świetnym rozwiązaniem dla najmłodszych członków rodziny są drewniane konstrukcje przeznaczone do zabawy takie jak zjeżdżalniepiaskownice i huśtawki. Tu oczywiście poza atrakcyjnym wyglądem liczy się bezpieczeństwo bawiących się dzieci. Wszystkie powierzchnie powinny być odpowiednio wygładzone, a konstrukcja na tyle solidna, aby wytrzymała nawet najbardziej intensywne użytkowanie, a trzeba przyznać, że dzieci raczej nie oszczędzają tego typu rzeczy.

Ogrodzenia i płoty

Znów artykuł rozrósł się nam nieco ponad zamierzenia, więc napiszemy Wam jeszcze krótko o ogrodzeniach wykonanych z drewna i będziemy powoli kończyć. Ogrodzenia drewniane w naszym krajobrazie istnieją już od wieków. Każdy chyba kojarzy płoty wykonane z kołków lub sztachet, które są charakterystyczne dla wiejskich krajobrazów.

O ile aktualnie ogrodzenia posesji wykonuje się częściej z innych materiałów niż drewno, to jednak króluje ono niepodzielnie w ogrodach. Do wyboru mamy zarówno wyglądające klasycznie płoty ze sztachet, jak i ogrodzenia o innym kształcie. Jest ich tak naprawdę całe mnóstwo: płoty ryflowanepłoty żaluzjowepłoty diagonalne, a to przecież tylko kilka rodzajów. Dzięki ogromnemu wyborowi można jednak osiągnąć dokładnie taki efekt aranżacyjny, jaki się zamierzało.

Drewno ogrodowe – krótkie podsumowanie

Opisaliśmy Wam ogólnie tematykę drewna i wykonanych z niego konstrukcji ogrodowych, chociaż tak naprawdę jest to temat rzeka, który wystarczyłby do napisania pewnie nie jednego, lecz kilku takich postów jak dzisiaj, a i tak pewnie nie wyczerpałoby to w 100% tematu. Mimo wszystko można pokusić się o małe podsumowanie. Bez chwili wahania można stwierdzić, że stosując drewnianą architekturę ogrodową, na pewno go znacznie urozmaicimy, a co za tym idzie, będzie prezentował się naprawdę znakomicie. Myślimy, że warto.

- Home Broker -

Warto przeczytać:

HOMEBROKER LOGO 2