Wykonaj samodzielnie Home Staging przed sprzedażą mieszkania i zwiększ jego wartość!

Home staging to czynności, której często nie wykonujemy, nie przygotowując mieszkania do sprzedaży. Jest to jednak narzędzie wykorzystywane przez wszystkie profesjonalne agencji nieruchomości, które w ten sposób zwiększają wartość mieszkania i skracają czas sprzedaży. Czym zatem jest home staging, a także jak go przeprowadzić i dlaczego warto? O tym wszystkim opowiadamy poniżej.

Czym jest home staging?

Home staging to proces przygotowania domu do sprzedaży. Jego celem jest podniesienie wartości nieruchomości, a także skrócenie czasu całej transakcji oraz sprawienie, że dom będzie wydawał się bardziej atrakcyjny. Proces ten zakłada wykonywanie pewnych czynności – głównie polegających na odpowiedniej aranżacji tak, aby dom wydawał się dużo bardziej atrakcyjny dla potencjalnych kupujący.

Chodź home staging nie ma konkretnie wymaganych czynności, które musimy wykonać, istnieje wiele praktyk, które możemy wykorzystać do przystosowania naszego domu do sprzedaży. Możemy wykonywać takie przygotowanie zarówno samodzielnie, jak i zlecać je profesjonalnym agencjom nieruchomości. Możemy skorzystać z takiej usługi, nawet jeśli sprzedajemy dom samodzielnie, gdyż na rynku jest coraz więcej firm i agencji wyspecjalizowanych w takich działaniach, których wykonanie oferują całkowicie niezależnie.

Zagłębiając się nieco bardziej w pojęcie home stagingu, należy podkreślić, że jest to niskobudżetowy i prosty sposób na wyeksponowanie wszystkich zalet i podkreślenie korzyści danej nieruchomości. Nie musimy również znać się na branży nieruchomości czy kwestiach technicznych, aby móc go przeprowadzić. Możemy wdrażać go również w dowolnym zakresie.

Dlaczego warto przeprowadzić home staging?

Przede wszystkim odpowiednie zaaranżowanie domu do jego sprzedaży będzie podnosiło cenę nieruchomości. Według różnych statystyk cena ta może być wyższa nawet o kilkanaście procent. Dzieje się tak, gdyż mieszkanie poddane home stagingowi wydaje się bardziej przestronne, luksusowe, jasne i przytulne, za co klienci są w stanie zapłacić więcej aniżeli w przypadku domów ciemnych, zagraconych czy zaniedbanych. Jeśli więc poświęcimy małą ilość pieniędzy oraz czasu na przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, często będziemy mogli cieszyć się wyższą ceną transakcji.

odnów pięknie dom

Home staging może również skrócić czas sprzedaży naszej nieruchomości. Może zrobić to nawet dwukrotnie, co jest bardzo dobrym wynikiem. Według doświadczenia profesjonalnych agentów, sprzedaż domu zaaranżowanego w odpowiedni sposób jest po prostu krótsza, a my otrzymamy pieniądze z transakcji znacznie szybciej.

Samo przeprowadzanie home stagingu nie jest kłopotliwe i możemy wykonać je w taki sposób w jaki chcemy. Jeśli zatem mamy prostą możliwość przyspieszenia transakcji i zwiększenia wartości nieruchomości, powinniśmy obowiązkowo z niej skorzystać.

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Jeśli chcemy przygotować dom lub mieszkanie do transakcji, powinniśmy rozpocząć od odpowiedniego zaangażowania terenu wokół. Jeśli posiadamy taki teren, powinniśmy skosić trawnik, ustawić ozdobne figurki czy wyczyścić werandę. Powinniśmy pozbyć się również wszystkich niepotrzebnych elementów i naprawić drobne usterki, które mogą budzić negatywne odczucia. Jeśli mieszkamy w bloku, warto wymienić wycieraczkę na nową czy zawiesić ozdobny element na drzwiach.

W całym mieszkaniu powinniśmy uprzątnąć wszystkie nieużywane rzeczy i pozostawić jedynie te, które pełnią role ozdobne lub funkcjonalne. Powinniśmy również odsunąć meble od okien, a także od ciągów komunikacyjnych. Dzięki temu wnętrza będą lepiej doświetlone, a poruszanie się po nieruchomości będzie dużo łatwiejsze.

Jeśli przystosujemy już ogólnie nasze mieszkanie pod tym kątem, powinniśmy je dokładnie wysprzątać. Czyste i schludne mieszkanie będzie prezentowało się już samo w sobie dużo lepiej bez wykonywania dodatkowych prac, które też mogą zwiększyć jeszcze jego wartość. Jeśli samodzielnie nie mamy czasu lub nie chcemy zajmować się tym zadaniem, możemy zatrudnić firmę sprzątającą do jednorazowego sprzątania całego mieszkania – zwłaszcza po usunięciu wszystkich zbędnych rzeczy i szpargałów.

Gdy nasze mieszkanie jest już odpowiednio oczyszczone a sprzęty ustawione, powinniśmy przejść do bardziej szczegółowej aranżacji. W tym celu możemy zmienić zasłony, użyć narzut i koców na sofę, a także poduszek czy innych elementów dekoracyjnych. Wniosą one powiew nowości i świeżości do mieszkania, a także nadadzą bardziej luksusowego charakteru. Często powieszenie nowego zegara lub postawienie kilku kubków w kuchni wpłynie pozytywnie na postrzeganie danego pomieszczenia.

Zdecydowanie warto również podkreślić wszystkie atuty i zalety naszego mieszkania

Powinniśmy więc wyeksponować te elementy, które są najlepsze w naszej nieruchomości. Jeśli są to duże okna, możemy przystroić je w odpowiedni sposób, a jeśli jest to kuchnia, możemy zadbać właśnie o nią bardziej szczegółowo niż o inne pomieszczenia.

zmień odnów pięknie dom

Bardzo dobrym pomysłem jest również zaaranżowanie pomieszczeń i przedstawienie mebli w taki sposób, aby pomieszczenia przede wszystkim były przestronne i estetyczne. Często nasze prywatne preferencje uwzględniane są w pierwszej kolejności, a meble ustawione są tak, aby były dla nas funkcjonalne oraz wygodne. W trakcie prezentacji mieszkania powinniśmy jednak pamiętać o uniwersalności.

Powinniśmy też usunąć wszystkie nasze indywidualne pamiątki oraz akcesoria, które są ważne tylko dla nas i nie będą przedstawiały żadnej wartości osobom oglądającym mieszkanie. Nie powinniśmy również urządzać lub aranżować wnętrz w konkretnym stylu, gdyż może on się po prostu nie podobać osobie planującej zakup tego mieszkania.

Aranżacja mieszkania przed sprzedażą, czyli home staging to również zapach i muzyka

Wiele osób nie dostrzega potencjału w tych elementach, które również, mogą pomagać sprzedawać nam nasze nieruchomości. Jeśli zatem planujemy prezentację, warto użyć subtelnych zapachów lub odświeżaczy powietrza. Możemy też włączać spokojną stylową muzykę, aby w mieszkaniu było słychać przyjemne dźwięki. Wszystko to pomoże w przyjemniejszym oglądaniu nieruchomości i stworzeniu przytulnej, ciepłej i bezpiecznej atmosfery, czyli tego, czego przeważnie szukają nabywcy.

- Home Broker -

Warto przeczytać: