Dom szkieletowy – sprawdź, czy to dobry sposób na szybką budowę domu

Dom szkieletowy to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się stale rosnącą popularnością. Łatwy i przystępny cenowo w realizacji, umożliwia znacznie szybsze zakończenie całego procesu inwestycyjnego. Z tego względu jest on chętnie wybierany przez inwestorów, którym zależy na sprawnym prowadzeniu prac. Na czym polega technologia szkieletowa, dlaczego warto się na nią zdecydować i czy to dobry sposób na szybką budowę domu?

Dom szkieletowy – co to takiego?

Projekty domu drewnianego to najczęściej koncepcje oparte o technologię szkieletową – kanadyjską. Ich bazą jest konstrukcja nośna ścian, stropu i dachu wykonana z drewna oraz zamocowana do betonowej płyty fundamentowej. Przegrody pionowe powstają ze słupków drewnianych o wymiarach około 4×14 cm, rozstawionych co 50-60 cm oraz odpowiednio połączonych ze sobą.

Przestrzeń pomiędzy nimi jest wypełniona wełną mineralną, a następnie – od strony pomieszczeń – wykończona za pomocą płyt kartonowo-gipsowych. Od zewnątrz natomiast stosuje się drewnianą szalówkę bądź tradycyjny tynk. Dach domu szkieletowego można pokryć dowolnym materiałem – czy to blachą lub gontem, czy cięższą dachówką.

Zalety technologii szkieletowej

Projekty domu drewnianego to najlepszy wybór, jeżeli zależy nam na możliwości jego późniejszej bezproblemowej rozbudowy czy przebudowy. Taki budynek cechuje się doskonałą izolacyjnością akustyczną oraz oferuje zdrowy mikroklimat – drewno posiada bowiem zdolność do samoregulacji wilgotności, korzystnie wpływając na samopoczucie mieszkańców.

Dom szkieletowy jest energooszczędny i ekonomiczny w utrzymaniu; posiada solidną warstwę izolacji termicznej, minimalizującej straty ciepła zimą oraz chroniącej przed przegrzewaniem wnętrz w okresie letnim. Co istotne, jest on także wyjątkowo szybki w realizacji, co pozwala na przeprowadzkę nawet w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia robót.

Dom szkieletowy – tempo budowy

Osoby rozważające możliwość budowy domu szkieletowego – prócz wspomnianych wcześniej zalet – zazwyczaj biorą pod uwagę także szybkie tempo realizacji takiego przedsięwzięcia. Głównym atutem jest możliwość prowadzenia prac niemal przez cały rok. Jedynie sam betonowy fundament musimy wykonać w cieplejszym sezonie; resztę robót możemy natomiast realizować również zimą.

Z uwagi na brak konieczności schnięcia zapraw, betonu czy tynku, nie musimy dostosowywać terminów kolejnych etapów do temperatury zewnętrznej. Nie obowiązują nas również konieczne przerwy technologiczne, co pozwala na znaczne skrócenie całej inwestycji. Solidna i dobrze zorganizowana ekipa będzie w stanie wznieść dom szkieletowy w ciągu 2-4 miesięcy. Powoduje to, że jest on najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich inwestorów, którym zależy na maksymalnym skróceniu czasu budowy i możliwie szybkim zamieszkaniu w swoim wymarzonym domu.

Chcemy wybudować własny obiekt mieszkalny, a zarazem obawiamy się, że taka inwestycja zajmie nam wiele miesięcy bądź nawet lat? W takiej sytuacji postawmy na projekty domu szkieletowego. Jego realizacja jest znacznie szybsza, a komfort użytkowania i funkcjonalność – równie wysokie, co w budynku wzniesionym tradycyjną metodą. To najlepszy wybór, jeżeli istotny jest dla nas krótki czas budowy i możliwe ograniczenie związanych z nią wydatków.

Zdjęcie: Projekt GL9991439 Aurora Maxi II SZ z kolekcji Atrium, arch. Piotr Godlewski oraz Krzysztof Lelek

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

- Home Broker -

Warto przeczytać: