Wiele młodych osób odchodzi od kupowania swoich czterech ścian. Powodów jest wiele: trudności z dostaniem kredytu, niechęć do stabilizacji w jednym, konkretnym miejscu oraz stale rosnące koszty zakupu nieruchomości.
W związku z tym rośnie zainteresowanie możliwościami, jakie daje wynajem mieszkania. Jest to wygodne rozwiązanie, ale wymagające odpowiedniego przygotowania, zanim zacznie się poszukiwania idealnego miejsca do zamieszkania. O czym należy wiedzieć, szykując się do podpisania umowy najmu? Gdzie szukać ofert mieszkań do wynajęcia?
Wynajem mieszkań – o kosztach słów kilka
Jakie koszty ponosi najemca?
Tak naprawdę, wszystko zależy od indywidualnych ustaleń między stronami. Dla przykładu; niektóre ogłoszenia mówią, że czynsz jest po stronie najemcy, a w innych wynajmujący nie informuje o kwocie czynszu, tylko podaje cenę wynajmu zawierającą wszelkie opłaty. Oferta, ofercie nierówna. Wiele zależy również od miejscowości, w której poszukiwana jest nieruchomość na wynajem. Natomiast warto wiedzieć, jakie opłaty najczęściej są po stronie najemcy:
- Czynsz administracyjny,
- Zaliczka na wodę, śmieci lub prąd- wszystko zależy od rodzaju nieruchomości oraz zarządcy.
- Opłata za internet oraz inne media.
Osoby decydujące się na wynajęcie mieszkania, w oparciu umowę tzw. okazjonalną, dodatkowo mogą ponieść koszt wizyty u notariusza.
Gdzie szukać mieszkań do wynajęcia?
Przed otworzeniem wyszukiwarki, w celu rozpoczęcia poszukiwań, dobrze byłoby dokładnie zastanowić się, jakie powinno być idealne mieszkanie. Bez rozpisania oczekiwań względem nieruchomości, może być trudno znaleźć miejsce, w którym chce się zamieszkać. Ponadto przeglądanie ofert, nie wiedząc, czego tak naprawdę się szuka jest demotywujące. Posiadając oczekiwania spisane na kartce lub w głowie, można przystąpić do poszukiwań; i tutaj rodzi się pytanie- gdzie zacząć, aby znaleźć interesującą nieruchomość?
Pierwszą rzeczą, którą robi się po podjęciu decyzji o wynajmie, jest wpisanie w wyszukiwarkę danej frazy. Wtedy użytkownikowi sieci wyskakują różne portale branżowe, na których znaleźć można ciekawe oferty. Taki sposób poszukiwań jest najczęściej spotykanym. Stron z ogłoszeniami jest dość sporo; każdy znajdzie właściwą dla siebie. Trzeba jednak uważać, aby nie zgubić się w ilości nieinteresujących, bądź nieaktualnych ofert.
Innym rozwiązaniem może być dołączenie do grup z ogłoszeniami, dotyczącymi wynajmu mieszkania. Takie grupy znajdują się na popularnych platformach internetowych. Social media są w dzisiejszych czasach uważane, za najszybszą formę komunikacji, a nawet sprzedaży. Każdego dnia przewija się tam wiele interesujących ogłoszeń, dotyczących najmu. Zaletą social mediów jest przede wszystkim sprawny kontakt z wystawiającym ofertę. Wystarczy jedno klikniecie, napisanie wiadomości i mieszkanie zostaje przekazane w inne ręce.
Gdzie w Polsce wynająć mieszkanie?
Wybór odpowiedniej miejscowości do zamieszkania rzutuje na przyszłości wybierającego. Z drugiej strony, posiadając wynajmowane mieszkanie, posiada się ten komfort, że nie trzeba martwić się o spędzenie reszty życia w jednym miejscu. Osoby posiadające pracę zdalną lub po prostu lubiące częste przemieszczanie się, mogą spędzić kilka pierwszych miesięcy w jednym mieście, a kolejne w zupełnie innej miejscowości. Wynajem mieszkania powinien kojarzyć się z wolnością; możliwościami częstego podróżowania i poznawania nowych miejscowości. Natomiast jeśli istnieje potrzeba stabilizacji, to warto przemyśleć kilka możliwości:
Mieszkanie w większym mieście. Decydując się na wynajęcie mieszkania w większym mieście, posiada się wiele możliwości; z pewnością łatwiej będzie znaleźć pracę, przedszkole dla dziecka i ulubiony park. Wadą wielkich metropolii są korki, duże odległości między punktami i wysokie ceny. Wszystko wynagradza szeroki wachlarz zajęć dodatkowych i miejsc, w których można się rozerwać.
Zamieszkanie w małej miejscowości. Wybór niewielkiej wsi lub małego miasta jest dobry dla osób lubiących ciszę i spokój. Wynajęcie domu często jest w cenie zbliżonej, do wynajęcia mieszkania w większej miejscowości. Ponadto mając swój skrawek ziemi, można uprawiać rośliny oraz spędzać czas na świeżym powietrzu. Ceny są zazwyczaj niższe niż w większych miastach, ale za to utrudniony dojazd do różnych punktów, uznawany jest za wadę.
Przykład wynajmu – mieszkanie na wynajem w Poznaniu
Ostatniego czasu, dużym zainteresowaniem wśród najemców, cieszy się Poznań. Jest to miasto posiadające wiele możliwości. Na zainteresowanych najmem, czekają stare, pięknie odnowione kamienice, jak i nowe budownictwo. Poznań posiada wiele atrakcji, imprez miejskich i miejsc związanych z rozrywką. Jest dobry dla rodzin, a w szczególności tych, które posiadają dzieci w wieku szkolnym- szkoły w Poznaniu cieszą się renomą i wysokimi wynikami z testów ogólnokrajowych. Miejscowość ta, to najlepsze miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z wynajmem mieszkań.