Rodzaje bram wjazdowych dla naszej posesji

Należy wiedzieć, że bramy wjazdowe (coraz bardziej popularne w naszym kraju) pełnią istotną funkcję komunikacyjną, pracują w chwiejnych warunkach atmosferycznych i są dość solidnie eksploatowane. Dlatego też warto stawiać na produkty dobrej jakości, sprawdzone marki, które są wygodne w obsłudze. Na szerokich działkach z długim wjazdem wybór w zasadzie nie podlega żadnym blokadom. Jeśli zaś miejsca jest niezbyt dużo, wówczas pewne rozwiązania nie wchodzą w rachubę.

Trzeba wiedzieć, że bramy rozwierne, czyli tradycyjne, zastępowane są w ostatnim czasie nierzadko przesuwnymi – na ogół jednoskrzydłowymi, samonośnymi, z napędem. Dość solidnie sprawdzają się one w przypadku krótkiego podjazdu do garażu, gdzie nie ma miejsca na rozwieranie skrzydeł (otwieranie poza granice działki nie wchodzi w rachubę, więc taką opcję zdecydowanie pomijamy).

Taka brama porusza się wzdłuż ogrodzenia, po jego wewnętrznej stronie. Decydując się na nią, powinniśmy się wcześniej upewnić, czy mamy tam odpowiednio dużo miejsca – na całe skrzydło. Nie zapominajmy o tym, że jego szerokość znacznie zwiększa tzw. przeciwwaga. Na drodze otwierającej się bramy nie powinno być żadnych przeszkód – roślin ani innych obiektów. Ważne, aby furtka znajdowała się po właściwej stronie skrzydła, tak aby jej nie zasłaniało.

Bramy przesuwne samonośne są komfortowe i niekłopotliwe w użytkowaniu

Na czym zawieszone jest skrzydło? Skrzydło zawieszone jest na wysięgniku, dlatego też w trakcie otwierania nie ma kontaktu z podłożem. Nie istnieje więc tu zagrożenie, że zahamują go liście, piasek czy inne tego rodzaju zanieczyszczenia. Wdrożone zostały specjalne (niestandardowe) rozwiązania, które gwarantują jego stabilny ruch i łagodny dojazd. Modele tego typu nie należą do lekkich, dlatego też fachowcy działający w tej branży zalecają ich zautomatyzowanie.

Natomiast mniej skomplikowany i tańszy wariant to przesuwna brama szynowa. W jaki sposób się ona porusza? Należy wiedzieć, że porusza się ona na rolkach, po szynie, która zabetonowana jest w gruncie. Pamiętajmy o tym, że trzeba na bieżąco usuwać z niej ziemię, drobne kamyki, piasek albo lód – mogłyby bowiem unieruchomić, a nawet co gorsza uszkodzić urządzenie.

Brama powinna współgrać z pozostałą częścią ogrodzenia

Jeśli chodzi o takie parametry lub cechy jak wysokość i stylistyka. Najchętniej kupowane są w ostatnim czasie modele stalowe. Znów aluminiowe są lżejsze i odporniejsze na korozję, ale za to droższe. Intrygująco wyglądają wyroby odlewane i kute, chociaż na rynku dość uboga jest jeszcze taka oferta. Możemy wyszukać też wersje w postaci metalowej ramy wypełnionej deskami. Najlepiej, kiedy wjazd znajduje się na wysokości garażu i ma około 4 metry szerokości. Kiedy zajdzie tak konieczność zmieści się w nim również samochód dostawczy lub ciężarowy (przystosowany do przewożenia mebli czy opału). Przyjmuje się 2,4 metra to minimalna szerokość bramy, ale z takiej mogą skorzystać wyłącznie auta osobowe.

Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że bramy przesuwne samonośne posiadają skrzydło, które zawieszone jest na wysięgniku. Od czego zależy ich wielkość? Ich wielkość zwiększa trójkątna przeciwwaga o długości około dwóch metrów. Jej wymiary uzależnione są od gabarytów i masy skrzydła. Siłownik napędu, który schowany jest w skrzynce instaluje się po stronie posesji na przedniej części przeciwwagi.

- Home Broker -

Warto przeczytać: